Norwoodova-Hamiltonova škála je pomůcka lékařů a trichologů k identifikaci rozsáhlosti a pokročilosti plešatění, která je mezinárodně používaná k diagnostice stádia vypadávání vlasů.

Tato škála byla poprvé představena v 50.letech 20.století dr. Jamesem Hamiltonem a dále pak byla rozšířena dr. O´Tar Norwoodem, který nejen upravil již definovaná stádia, ale také škálu rozšířil o stupně 3a, 3 vertex, 4a a 5a.

Obecně tato škála pracuje s faktem, že mužům vypadávají vlasy v různých vzorech. Někteří přicházejí postupně o vlasy z oblasti spánku, jiným začínají vypadávat vlasy v zadní části hlavy a dalším ustupuje vlasová linie vpředu a zároveň vlasy řídnou i vzadu.

Čím je vypadávání vlasů na vyšší příčce této škály, tím jsou omezenější možnosti léčby a zastavení vypadávání. Například pro muže, kteří se nacházejí na stupni 5 a vyšším, nelze použít k léčbě látky typu Minoxidil (Rogaine) nebo Finasterid,

Norwoodova-Hamiltonova škála – stupeň 1

Stupeň 1 spočívá v malé nebo žádné ztrátě vlasů, a proto není v tomto stádiu zapotřebí žádná léčba. Je zapotřebí se zamyslet nad rodinnou anamnézou, tedy zda nemáme v rodině sklony k plešatění, pokud ano, zvolte vhodnou péči o vlasy a jejich výživu.

Norwoodova-Hamiltonova škála – stupeň 2

Ve stupni 2 dochází ke ztrátě vlasů v typických, symetrických a trojúhelníkových rovinách. Jedná se tedy o ztrátu hustoty v přední a střední části hlavy, způsobenou lehce nadprůměrným vypadáváním vlasů. V tomto stupni Vám doporučujeme se zamyslet nad příčinou vypadávání vlasů (stres, strava, kouření).

Norwoodova-Hamiltonova škála – stupeň 3

Od stupně 3 již hovoříme o začátku procesu plešatění. Ztráta vlasů v některých nebo všech částech pokožky hlavy je již zcela patrná.

Norwoodova-Hamiltonova škála – stupeň 4

Ztráta vlasů probíhá v oblastech přední vlasové linie a temene hlavy, přičemž hustota vlasů se snižuje .

Norwoodova-Hamiltonova škála – stupeň 5

V tomto stupni dané škály již dochází k nadměrné ztrátě vlasů, která se projevuje zúžením a ztečením pásu vlasů v přední a středové části pokožky hlavy.

Norwoodova-Hamiltonova škála – stupeň 6

Nyní již hovoříme o pokročilém stádiu plešatění, kdy dochází k téměř úplné ztrátě vlasů v oblasti koruny hlavy, zbývají jen řídké vlasy. Postupně i dochází k nadměrnému vypadávání vlasů v postranních oblastech.

Norwoodova-Hamiltonova škála – stupeň 7

Toto je poslední a nejpokročilejší fáze plešatosti, kdy zbývá pouze vlasový pruh ve tvaru podkovy na zadní části hlavy. Vzhledem k rozsáhlosti plešatých míst by byla jedna transplantace pouze částečná, pro úplné zakrytí je zapotřebí více zákroků.